Často kladené otázky

Základné informácie

Chirurgické centrum sa špecializuje na liečbu poranení mäkkých častí kĺbov kolena, lakťa, ramena a členka. Ide predovšetkým o liečbu športových zranení, úrazov, alebo bolesti spôsobené rôznymi degeneratívnymi ochoreniami. Podľa indikácie prebieha liečba zväčša artroskopicky, pričom artroskopické operácie predstavujú približne 90% všetkých operácií v našom zariadení.

Podľa potreby vykonávame tiež ďalšie ortopedické a traumatologické operácie, prípadne využívame neoperačnú liečbu s využitím najmodernejšieho prístrojového vybavenia.

Ponuku služieb dopĺňajú plastické a estetické operácie.

Všetky operačné zákroky prebiehajú formou jednodňovej chirurgie bez hospitalizácie, ostatné zákroky ambulantne.

Nie. Rozsah ortopedicko-traumatologických výkonov, rovnako aj výkonov v plastickej chirurgii je tak rozsiahly, že nedokážeme popísať všetky diagnózy, ktoré operujeme. Na predchádzajúcich stránkach sú popísané najčastejšie operácie, ktoré u nás pacienti absolvujú. V prípade nejasností a otázok nás neváhajte kontaktovať a priamo sa spýtať na možnosti riešenia vášho problému. Náš personál, alebo priamo my operatéri vám odpovieme, či je v našich možnostiach vám u nás pomôcť.

Pred návštevou nášho zariadenia sa vždy vopred objednajte na presný termín. Ideálne počas ordinačných hodín telefonicky. Mimo ordinačných hodín nám prosím pošlite email, prípadne vyplňte kontaktný formulár. Nezabudnite správne vyplniť kontaktné údaje a my sa vám ozveme.

Ak sa nemôžete dostaviť na dohodnutý termín, bezodkladne nás prosím informujte.

Všetky kontaktné údaje ako aj ordinačné hodiny sú uvedené na stránke Kontakt.

Chirurgické centrum disponuje vlastnými vyznačenými parkovacími miestami vo dvore. Vjazd je cez bránu na ľavej strane Kozej ulice v smere od Staromestskej ulice (ulica je jednosmerná).

Upozornenie: brána vedúca do dvora je úzka. Preto odporúčame si na vjazd čo najviac nadísť povyše našu bránu z ľavej strany pravej strany, zacúvať smerom k bráne oproti našej, aby ste si auto čo najviac vyrovnali a pomaly kontrolovane vojsť do nášho dvora, kde po ľavej strane sú miesta vyhradené pre Chirurgické centrum počas vášho ošetrenia u nás.

Naše zariadenie je zároveň výborne prístupné aj mestskou hromadnou dopravou, keďže sa nachádza necelých dvesto metrov od prestupnej zastávky MHD Zochova.

Ako prebieha vyšetrenie, operácia a príprava na ňu

Na vyšetrenie si nezabudnite priniesť kartičku poistenca a výmenný lístok od obvodného lekára, prípadne iného odporúčajúceho lekára.  V prípade že ste mali úraz a ošetrili vás na pohotovosti, výmenný lístok nie je potrebný, postačí záznam z pohotovosti. Ak ste už absolvovali rádiologické vyšetrenie (RTG, MRI, CT), prineste aj CD so snímkami.

Sme zmluvným partnerom všetkých zdravotných poisťovní na Slovensku. Pokiaľ by ste tento lístok nemali, doplatky u nás by boli vyššie a všetky nami doporučené vyšetrenia vrátane RTG aj MRI by ste si podľa pravidiel ZP museli hradiť v plnej výške vy.

Po naplánovaní operačného zákroku absolvujete konzultáciu s naším anesteziológom, ktorý sa bude zaujímať napríklad o vaše chronické ochorenia, alergie, lieky ktoré dlhodobo alebo aj krátkodobo užívate (napr. ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi, činnosť srdca, tlak), nedávne ochorenia atď. Zároveň vám vysvetlí aké ďalšie predoperačné vyšetrenia u vášho všeobecného lekára alebo internistu sú potrebné. Tie vám v prípade potreby vieme priamo sprostredkovať na konkrétny termín vhodný k operačnému termínu.

Náš personál vám zároveň vysvetlí ako bude prebiehať samotná operácia, ako aj režim pred a po operácii operáciou. V prípade, že pred operáciou ochoriete (nádcha, viróza, zvýšená teplota, herpes), čo najskôr nás kontaktujte.

Pred operáciou dodržujte doporučený režim, ktorý môže zahŕňať diétu, dočasné vysadenie niektorých liekov a pod. V deň operácie už vôbec nejedzte, nepite (okrem napr. zapitia nevyhnutných liekov minimálnym množstvom tekutiny ihneď ráno) a nefajčite. V dohodnutý čas sa v sprievode dospelej osoby dostavte do nášho zariadenia. Nezabudnite si priniesť výsledky predoperačných vyšetrení. Osobu ktorá vás sprevádza budeme informovať, kedy sa približne môže po vás vrátiť.

Štandardne do 2 hodín po operácii pacienta, ktorý je už plne orientovaný a spôsobilý transportu v sprievode dospelej osoby prepúšťame do domácej starostlivosti. Doprovod je potrebný pre možné dozvuky celkovej anestézie a možnú krátkodobú spavosť, slabosť, krátkodobú dezorientáciu, niekedy nevoľnosť po operácii. Aj preto je pacientom zakázané minimálne 24 hodín po výkone viesť motorové vozidlo. Na druhý deň vyžadujeme rovnako ku kontrole prítomnosť doprovodu.

Lekár vám vysvetlí, aký režim máte dodržiavať (napr. fixácia operovanej končatiny, ošetrenie operačnej rany, aké lieky užívať na zmiernenie bolesti a podobne) a dohodne si s vami termín ďalších kontrol. Tiež vám môže odporučiť alebo predpísať potrebné kompenzačné pomôcky (ortézy, barly).

Prvá kontrola je spravidla na ďalší deň po operácii, ďalšie v rozmedzí niekoľkých týždňov podľa charakteru operácie a vášho stavu.

Lekár vám po operácii a počas kontrol presne vysvetlí ako sa správať tak, aby bol výsledok zákroku čo najlepší a váš návrat k bežným činnostiam čo najrýchlejší. Spočiatku bude pravdepodobne potrebné operovanú časť tela čo najviac znehybniť, odľahčiť a nenamáhať. Tiež je potrebné dodržiavať niektoré hygienické pravidlá, aby sa predišlo infekcii operačnej rany. Postupne v priebehu niekoľkých dní a týždňov prejdete k postupnému rozcvičovaniu, zvyšovaniu pohyblivosti a nakoniec posilňovaniu končatiny alebo kĺbu. Vždy rešpektujte odporúčania lekára!

Po úspešnej základnej rekonvalescencii vám môže lekár odporučiť následnú rehabilitáciu, ktorá vám umožní plnohodnotný návrat ku každodenným činnostiam a športovým aktivitám.

Za týmto účelom máme k dispozícii vlastnú rehabilitačnú miestnosť, kde vás náš personál naučí vhodné cvičenia. Tiež vám vieme sprostredkovať konzultáciu s fyzioterapeutom a kondičným trénerom, ktorý vám vysvetlí ako správne zaťažovať a trénovať jednotlivé časti tela, aby ste predišli ďalším zraneniam, prípadne dokáže manuálnymi a fyzikálnymi technikami zlepšiť váš zdravotný stav, uvoľniť poranené kĺby a svalovošľachový aparát.

Rázové vlny a ďalšie možnosti liečby

Rázové vlny sú akustické pulzy generované špeciálnym prístrojom, ktoré sa aplikujú do tela pomocou manuálneho aplikátoru tak, aby zasiahli celú bolestivú oblasť. Ošetrenie sa robí u pacientov, ktorým liečba konzervatívnymi metódami nepriniesla žiadne zlepšenie. Ošetrenie rázovými vlnami je jednorazový zákrok s možnosťou opakovania v budúcnosti. Často nahradzuje chirurgický zákrok. V princípe existujú dva základné typy: fokusované a radiálne rázové vlny:

  • Fokusované rázové vlny pôsobia do presne určeného miesta hlbšie v tele pacienta, kde pôsobia deštrukciu narušeného, resp. chorého tkaniva (podobne sa rozbíjajú aj obličkové kamene). Používajú sa na liečbu a rýchlejšie vstrebávanie kalcifikátov, liečbu tenisového, golfového lakťa, ostrohy na päte, plantárnej fasciitídy, zhrubnutí a bolestovosti Achillovej šľachy, liečby chronických svalovošľachových poranení, niekedy aj artrózy kĺbov s cieľom ich uvoľnenia, analgetizácie a aj k liečbe pakĺbov kostí. Terapia má aj regeneračný, analgetický/protibolestivý účinok. V menších dávkach sa môže aplikovať aj opakovane a preventívne.
  • Liečba je štandardne jednorazová s možnosťou opakovania.
  • Radiálne vlny sa aplikujú opakovane 5-10 krát v približne týždňových intervaloch.

Naše zariadenie ako prvé pracovisko na Slovensku a dokonca aj v Českej republike pracuje s jedným z najmodernejších prístrojov švajčiarskej značky Dornier Aries II k ESWT terapii (terapii fokusovaných rázových vĺn). Je viac ako plnohodnotnou náhradou za predchádzajúci prístroj Evotron, používaným do roku 2020.

Chirurgické centrum a.s. ako jedno z prvých centier na Slovensku poskytuje liečbu artrotických kĺbov, chronických zápalov v oblasti šliach, poranení svalového aparátu a lepšie hojenie jaziev za pomoci najmodernejšej terapie kmeňovými bunkami. Pri tomto zákroku sa odoberú pacientovi kmeňové bunky (najčastejšie z oblasti podbruška), spracujú v špeciálnej centrifúge a pripravený preparát sa následne aplikuje do postihnutého miesta.

Biologická liečba krvnou plazmou, tzv. terapia s ACP (Autológna Kondicionovaná Plazma), je terapeutické využitie derivátu vlastnej krvi v liečbe rôznych ochorení pohybového systému.

ACP vzniká odberom cca 10ml krvi pacienta a následnou centrifugáciou (odstredením) trvajúcou 5 minút, pričom dôjde k oddeleniu červených a bielych krviniek od plazmy, ktorá obsahuje koncentrované krvné doštičky. Takto získaný materiál obsahuje niekoľkonásobne väčšie množstvo rôznych rastových faktorov v porovnaní s rovnakým množstvom pacientovej krvi, ktoré po aplikácii do postihnutého miesta majú regeneračné účinky.

ACP sa môže použiť napr.:

  • ako podporná terapia pri natrhnutí väzov a šliach
  • zápalov šliach a väzov
  • v počiatočných štádiách poškodení chrupavky

V posledných rokoch sa do popredia dostávajú aj iné formy injekčnej terapie indikované ako preventívna terapia a rovnako aj liečba chronických zranení, poškodení chrupiek alebo aj ako podporná pooperačná terapia.

Týmito metódami je N Stride a kolagénové injekcie, ako je napríklad Chondrogrid.  S obidvoma metódami máme vynikajúce skúsenosti.
N Stride je podobne ako ACP terapia krvným derivátom, kde ale odber a príprava k aplikácii je výrazne zložitejšia. Po odbere vlastnej krvi sa niekoľkokrát krv odstredí a premieša s koncovým produktom bohatým na regeneračné látky obsiahnuté v koncentráte. V ideálnom prípade sa po odbere 50ml krvi získa cca 3ml koncentrátu vhodného k aplikácii do postihnutého kĺbu, svalu, šľachy.

Liečba kolagénovými injekciami, ako je spomínaný Chondrogrid je štandardne trojdobá. Štandardná aplikácia je 1., 15. a 45.deň. Cieľom tejto terapie je rovnako stimulácia regeneračných, reparačných a protizápalovo pôsobiacich procesov.

Môže byť aplikovaná ako samostatná terapia, alebo po aplikácii N Stridu. Najčastejšie po nej odporúčame ešte aplikáciu hyalurónovej injekcie, ktorá ostáva osvedčeným štandardom v podpornej terapii poškodenia chrupiek.

Nie je tomu tak. Sú preparáty, vrátane špeciálnych foriem kyseliny hyalurónovej, ktoré sú určené aj k aplikácii ku šľachám, prípadne aj do nich. Aj krvná plazma, alebo kolagénové preparáty môžu byť aplikované pod kontrolou lekára a korektnej indikácii ku svalu, šľache alebo aj priamo do nich.
Týka sa to aj podpornej liečby pri tenisovom, golfovom lakti a niekedy aj pri liečbe plantárnej fasciitídy a chronických zápaloch v oblasti Achillovej šľachy.