logo Mapa webu  |  Kontakt  |  i-net   
  slovak     
inoval
  Hlavná stránka  »  ORTOPÉDIA   »  Liečba krvnou plazmou

Liečba krvnou plazmou 

Terapia s ACP – Autológna Kondicionovaná Plazma

Čo je terapia ACP ?

Jedná sa o terapeutické využitie derivátu vlastnej krvi v liečbe rôznych ochorení pohybového systému.

ACP vzniká odberom cca 10ml krvi pacienta a následnou centrifugáciou trvajúcou 5 minút, pričom dôjde k separácii červených a bielych krviniek od plazmy, ktorá obsahuje koncentrované krvné doštičky.

Takto získaný materiál obsahuje niekoľkonásobne väčšie množstvo rôznych rastových faktorov v porovnaní s rovnakým množstvom pacientovej krvi. Rastové faktory (PDGF AB a BB, IGF, EGF, VEGF, TGF Beta 1 a Beta 2) aktivujú kaskádu protizápalových a reparačných procesov v patologicky zmenených tkanivách.

Po akomkoľvek úraze telo vysiela do zranenej oblasti veľké množstvo rôznych buniek. Tento materiál obsahuje množstvo rastových faktorov, podnecuje a úrýchľuje proces hojenia. Štúdie, ktoré boli vykonané na pacientoch po aplikácii ACP, potvrdzujú zosilnenú odozvu liečenia, ktorá je výsledkom väčšieho množstva rastových faktorov obsiahnutých v tomto koncentráte.

ACP sa môže použiť napr.:

  • ako podporná terapia pri natrhnutí väzov a šliach
  • zápalov šliach a väzov
  • v počiatočných štádiách poškodení chrupavky

Táto metóda však nenahrádza operáciu samotnú. Môže však výrazne urýchliť a zlepšiť hojivé procesy po operáciách.

Ako prebieha proces liečenia ?

Po odstrdení krvnej plazmy v procese, ktorý je popísaný vyššie, sa získaná plazma aj s krvnými doštičkami instiluje do poškodeného tkaniva. Celý proces od odobrania krvi, centrifugácie a aplikácie ACP do poškodeného tkaniva nie je väčšinou dlhší ako 20 minút.

Čo sa deje potom?

Režim po aplikácii ACP do kĺbov je prakticky zhodný s bežným režimom po aplikácii hyaluronátových derivátov do kĺbov. Neodporúčame plnú fyzickú aktivitu v deň aplikácie injekcie.

Podľa štandartných doporučení je vhodné aplikovať túto terapiu 4-6x.

Podľa dostupných štúdií je štatisticky po 8 týždňoch po skončení aplikácie ACP pozorovaná až 60% redukcia bolesti a po 6 mesiacoch dokonca 81% redukcia bolesti.

V mnohých štúdiách a pozorovaniach zatiaľ neboli pozorované žiadne nežiadúce účinky. Pacientovi je podávaná vlastná časť krvi, takže je eliminovaná možnosť rejekčnej reakcie.

Terapia s ACP – Autológna Kondicionovaná Plazma

 
pixel pixel  
Umelý väz kolena 

V Chirurgickom centre a.s. od roku 2013 implantujeme novú generáciu umelých väzov hlavne ako náhradu predného a zadného skríženého väzu.
 

 
NOVÉ Rázové vlny 

Jednorázová liečba ostrohy päty, tenisového, golfového lakťa, kalcifikácií v šľachách a svaloch najmodernejším prístrojom fokusovaných rázových vĺn prvým a jediným na Slovensku Dornier Aries 2.

 
Novinka ! 

Liečba kmeňovými bunkami. Chirurgické centrum a.s. ako jedno z prvých centier na Slovensku poskytuje liečbu artrotických kĺbov, chronických zápalov v oblasti šliach, poranení svalového aparátu a lepšie hojenie jaziev za pomoci najmodernejšej terapie kmeňovými bunkami.

 
pixel
pixel
pixel pixel