logo Mapa webu  |  Kontakt  |  i-net   
  slovak     
inoval
  Hlavná stránka  »  ARTROSKOPIA   »  Artroskopia lakťa

Artroskopia lakťa 

Lakeť  Anatómia  Artikuklujúcimi kosťami v lakťovom kĺbe sú distálna časť pažnej kosti – humeru a  proximálne časti lakťovej kosti – ulny a vretennej kosti – rádia. Skĺbenie pažnej kosti a  lakťovej svojou anatomickou stavbou umožňuje pohyb iba predo-zadný, jedná sa o  kladkový kĺb. Spojenie medzi vretennou, pažnou ale aj lakťovou kosťou umožnuje aj  rotačné pohyby. Po stranách je postavenie kostí lakťového kĺbu spevnené okolitými väzmi  a svalmi.    Anatómia lakťa   Najčastejšie artroskopické operácia v oblasti lakťového kĺbu:

  • odstránenie hypertrofickej riasy
  • odstránenie kalcifikátov a voľných kĺbnych teliesok
  • synovektómia

 Odstránenie hypertrofickej riasy – fyziologicky prítomná humeroradiálna plika –  riasa za bežných okolností nemusí spôsobovať potiaže v lakťovom kĺbe. Pri jej  hypertrofii, patologickom zväčšení, môže pacient pociťovať pri pohybe pocit preskočenia,  bolesť, obmedzenie pohybu. Táto napnutá riasa môže chronicky zaťažovať chrupky a  vytvárať zmeny na chrupkách.  Ošetrenie spočíva v odstránení riasy a ošetrení chrupiek  Artroskopické odstránenie hypertrofickej riasy    

Ošetrenie kalcifikátov a voľných kĺbnych teliesok – takisto ako v iných kĺboch aj v  lakťovom kĺbe môže dôjsť k tvorbe voľných teliesok na podklade degeneratívnych zmien,  metapláziou – „prestavbou“ iných väzív na chrupkové tkanivo, úrazom, alebo na  podklade disekujúcej osteochondrózy. Podstata ošetrenia je odstránenie voľného telesa,  ošetrenie chrupky a pri veľkých úlomkoch schopných sa zhojiť event. Aj fixácia  frag,mentu do pôvodného miesta.  Vznik kalcifikátov v mäkkých tkanivách, alebo na vnútornej strane kĺbu sa najčastejšie  vyskytuje po úrazoch, menj často aj na podklade vrodených predispozícií. Ak je uloženie  intraartikulárne, tak terapia je rovnaká ako pri extrakcii voľných teliesok.    

Voľné kĺbne teliesko

   

Synovektómia – odstránenie kĺbnej výstelky. Zmnoženie vnútornej výstelky lakťového  kĺbu vzniká najmä na podklade chronického dráždenia kĺbneho púzdra, v poúrazovom  stave, event.pri revmatických ochoreniach. Výstelka – synóvia – sa zmnoží, často tvorí  prekážku pri pohybe a veľakrát vedie k produkcii nadmerného množstva tekutiny v kĺbe a  tým k opuchom lakťa.  Terapia spočíva v artroskopickom odstránení zmnoženého tkaniva, shavingom, alebo  elektrokoaguláciou.     Zmnožené synoviálne tkanivo  

 

Osteoartrotické zmeny na lakťovom kĺbe

   

 

lakťového kĺbu

   

Schematický rez prístupu pri artroskopii lakťa a znázornenie anatomických štruktúr

     

Fyziologický artroskopický nález

   

Ošetrenie chrupiek, odstránenie osteofytu – poškodenie chrupiek, vznik osteofyto  (kostných výrastkov) vzniká na podklade degeneratívnych a postraumatických zmien.  Klinicky tieto zmeny obmedzujú pacienta v pohybe, veľakrát je kĺb bolestivý, niekedy  opuchne.  Spôsob ošetrenia je v odstránení a zahladených zmenených tkanív. Cieľom je odstrániť  prekážky v pohybe a zahladiť nerovnosti na artikulačných povrchoch.   

Odstránenie osteofytov

     

 
pixel pixel  
Umelý väz kolena 

V Chirurgickom centre a.s. od roku 2013 implantujeme novú generáciu umelých väzov hlavne ako náhradu predného a zadného skríženého väzu.
 

 
NOVÉ Rázové vlny 

Jednorázová liečba ostrohy päty, tenisového, golfového lakťa, kalcifikácií v šľachách a svaloch najmodernejším prístrojom fokusovaných rázových vĺn prvým a jediným na Slovensku Dornier Aries 2.

 
Novinka ! 

Liečba kmeňovými bunkami. Chirurgické centrum a.s. ako jedno z prvých centier na Slovensku poskytuje liečbu artrotických kĺbov, chronických zápalov v oblasti šliach, poranení svalového aparátu a lepšie hojenie jaziev za pomoci najmodernejšej terapie kmeňovými bunkami.

 
pixel
pixel
pixel pixel