Anatómia
Menisky sú mesiačikovité chrupavčité útvary vmedzerené medzi stehennú a holennúkosť. Predtým sa považovali za nepotrebné štruktúry kolena a preto sa často pribolestiach kolena odstraňovali celé. Teraz vieme a je klinicky dokázané, že sú veľmipotrebnou štruktúrou kolena a majú niekoľko funkcií. Napríklad tlmia nárazy na samotnúchrupku, zlepšujú stabilitu kolena, zväčšujú dotykovú plochu medzi holennou kosťou astehennou kosťou, čím rozkladajú silu a záťaž na väčšiu plochu.Pri poškodenom menisku sa z horeuvedených príčin snažíme zachovať čo najviacmenisku a preto sa robí väčšinou jeho čiastočná resekcia - tzv. meniscectómia,poprípade meniskus je zošívaný. Sú rôzne metódy zošívania, ale indikácie pre zošitie súveľmi prísne (pevnosť kolena, lokalizácia poškodenia, a pod.)Väzy kolena zabezpečujú spolu so svalmi jeho stabilitu a správnu biomechaniku.Biomechanika kolena má z jeho vystretia do ohnutia zložitý valivo-kĺzavý pohyb a nasprávnosti tohto pohybu sa podieľajú veľkou mierou práve skrížené väzy (predný azadný).Okrem týchto kolenných väzivových stabilizátorov poznáme ešte vonkajší a vnútornýbočný väz.Pri poškodení niektorého z väzov dochádza k narušeniu stability kolena (tzv. instabilite),koleno má tendenciu k rýchlejšiemu opotrebovaniu, degeneratívnym zmenám,chronickým poškodeniam chrupky a meniskov, opakujúcim sa podvrtnutiam prinedostatočnosti kompenzácie poškodenia svalovým aparátom. Často ľudia spoškodenými väzmi kolena nie sú schopní plnej záťaže a športu.Chrupka pokrýva kĺbne plochy kolena v rôznej výške – hrúbke v závislosti odmechanických nárokov. Prirodzeným starnutím, úrazmi, alebo inými príčinami vkolennom kĺbe (poškodený meniskus, väzy) dochádza k jej degenerácii a poškodeniu.Jeho podstatou sú „nerovnosti“ týchto plôch, zvýšenie trenia a tým aj opotrebovaniaštruktúr kolena. Ošetrovací algoritmus poškodenia chrupky zahŕňa zahladenie chrupky,či už mechanicky - zbrúsením, „studeným“ elektrickým teplom - kobláciou, rôznymi typmi„oživenia“ spodiny defektu – Priedeho návrtmi, zbrúsením alebo transplantáciou chrupkyz nenosných častí kolenného kĺbu – mosaic plastika.Dôležitú úlohu v indikovaných prípadoch zohráva aj vnútrokĺbne podanieviskosuplementačných náhrad prirodzenej tekutiny kolenného kĺbu, tzv.chondroprotektív.

Artroskopia kolena
Kolenný kĺb patrí k nazložitejším mechanizmom v ľudskom tele. Je tvorený stehennoukosťou –femurom, lýtkovou kosťou – tíbiou, jabĺčkom – patelou, ktoré na artikulačnýchplochách pokrýva chrupka. Okrem týchto statických kostenných štruktúr je kolenný kĺbstabilizovaný väzivovým aparátom – predným a zadným skríženým väzom (ligamentumcruciatum anterius - ACL et posterius - APL) a bočnými väzmi (ligamentum collateralemediale - LCM et laterale - LCL).
Najčastejšie druhy artroskopických výkonov v kolennom kĺbe:
plastika – náhrada poškodeného predného skríženého väzu - plastika – náhrada poškodeného zadného skríženého väzu - fixácia biovstrebateľným alebo nevstrebateľným (titánovým, zliatinovým) materiálom - najnovšie svetové trendy v postupoch a druhoch pri implantácii štepov - tonizácia skrížených väzov - ošetrenie ostatných väzivových nestabilít kolenného kĺbu – zošitie, plastika - odstránenie poškodenej časti menisku - zošitie rozthrhnutého menisku - ošetrenie poškodenej chrupky - „shaving“ – zbrúsenie - koblácia – zahladenie na princípoch studeného elektrického poľa - Priedeho návrty - náhrady častí poškodenej chrupky – „mosaic“ plastika - odstránenie voľných kĺbnych teliesok – kĺbnych myšiek uvoľnenie jabĺčka pri laterálnej hyperpresii femoropatelárneho kĺbu - plastika závesného aparátu jabĺčka – artroskopicky aj otvorenou plastikou
Plastika predného a zadného skríženého väzu
– pri rozthnutí skrížených väzov. Priplastike väzov používame všetky najnovšie dostupné metódy ošetrenia väzu, tzn.pomocou „hamstringov“ (STGR –semitendinosus – gracilis), ktoré sa odoberajú z malejkožnej incízie na vnútornej strane kolena, alebo tzv. BTB štep (bone-tendom-bone, kosťšlacha-kosť) odoberaný z časti pately, patelárneho ligamenta a drsnatiny lýtkovej kostipacienta.Metóda voľby štepu a takisto aj druh fixačného materiálu je prísne individuálny, pričommusí spĺňať presné indikačné kritériá, zohľadňovať klinické potiaže pacienta amechanizmus zaťažovania kolenného kĺbu. Spôsob definitívneho ošetrenia plastikouskríženého väzu sa môže líšiť u človeka s vrcholovou športovou záťažou a u človeka,ktorý potrebuje „koleno iba“ k bežnej dennej záťaži.Takisto neexistuje ideálny fixačný materiál. Na svetovom trhu je k dispozícii množstvorôznych skrutiek, tyčiniek, či už z kovového, titánového alebo biovstrebateľnéhomateriálu slúžiacich k upevneniu štepu do kosti. Pozor ! Nie každý druh materiálu jevhodný ku každému pracovnému postupu.
Roztrhnutý predný skrížený väz Stav po plastike predného skríženého väzu

Schéma ošetrenia trhliny menisku

Kongruenciu, stabilizáciu, tlmivú funkciu a rozšírenie artikulujúcej plochy medzijednotlivými kolennými štruktúrami zabezpečujú mediálny a laterálny meniskus.
Ošetrenie chrupky kolena
Akútne a degeneratívne zmeny kolennej chrupky.Odstránenie nerovností chrupky, oživenie spodiny defektu chrupky k zlepšeniureparačných procesov, transplantácia chrupky – „mosaic“ plastika v indikovanýchprípadoch, ošetrenie a fixácia fragmentov po zlomeninách, disekujúcej osteochondrózechrupky kolena, odstránenie voľných kĺbnych teliesok – kĺbnych myšiek...
Poškodenie chrupky Ošetrenie chrupky

Ložisko disekujúcej osteochodrózy femuru - Voľné vnútrokĺbne telieska („kĺbne myšky“)

Defekt chrupky lýtkovej kosti Ošetrenie defektu „Pridieho“ návrtmi

RTG nález subluxácie jabĺčka Nález nestability jabĺčka Stav po uvoľnení jabĺčka

Schéma odberu, prípravy lôžka a umiestnenia štepu pri plastike LCA metódou B-T-B

Ošetrenie menisku
Odstránenie, zarovnanie poškodenej časti menisku, u priaznivých typov rozthnutia menisku jeho zošitie... Menisky sú mesiačikovité chrupavčité útvary vmedzerené medzi stehennú a holennú kosť. Predtým sa považovali za nepotrebné štruktúry kolena a preto sa často pri bolestiach kolena odstraňovali celé. Teraz vieme a je klinicky dokázané, že sú veľmi potrebnou štruktúrou kolena a majú niekoľko funkcií. Napríklad tlmia nárazy na samotnú chrupku, zlepšujú stabilitu kolena, zväčšujú dotykovú plochu medzi holennou kosťou a stehennou kosťou, čím rozkladajú silu a záťaž na väčšiu plochu. Pri poškodenom menisku sa z horeuvedených príčin snažíme zachovať čo najviac menisku a preto sa robí väčšinou jeho čiastočná resekcia - tzv. meniscectómia, poprípade meniskus je zošívaný. Sú rôzne metódy zošívania, ale indikácie pre zošitie sú veľmi prísne (pevnosť kolena, lokalizácia poškodenia, a pod.)
Nepoškodený meniskus Okrajové rozvláknenie menisku

„Flap“ poškodenie menisku Stav po ošetrení menisku

Ošetrenie femoropatelárneho kĺbu
Ošetrenie poškodenej chrupky jabĺčka a stehenného žliabku, uvoľnenie závesného aparátu jabĺčka pri jeho nadmernom tlaku, plastika závesného aparátu jabĺčka po vykĺbeniach jabĺčka...
Chondromalácia jabĺčka Ošetrenie chrupky koblačnou sondou

Schéma artroskopického ošetrenia femoropatelárnej nestability

|