Členok
Členkový kĺb, articulatio talocruralis, je zložený kladkový kĺb. Jeho skelet je tvorený distálnym koncom tíbie a fibuly, sú spojené do vidlice, do ktorej je zasadená kladka talu. Postavenie členkového kĺbu je stabilizované zložitým väzivovým aparátom, ktorý je tvorený kĺbovým puzdrom, syndezmálnymi väzmi a postrannými väzmi. Kĺbové puzdro siaha k okrajom kĺbnych plôch artikulujúcich kostí. Akékoľvek podvrtnutie členkového kĺbu je spojené s možnosťou vnútrokĺbneho zranenia, natiahnutia až natrhnutia bočných stabilizačných väzov. Správna diagnostika a terapia vedú k výborným výsledkom. Najčastejšie artroskopické výkony v členkovom kĺbe: - extrakcia voľných kĺbnych teliesok – myšiek - terapia impingement syndrómu - ošetrenie disekujúcej osteochondrózy talu - toaleta chrupiek - odstránenie reaktívne zmeneného tkanivakĺbnehu puzdra – synovie

Anatomický nákres členkového kĺbu

Extrakcia voľných kĺbnych teliesok
Voľné kĺbne telieska vznikajú na podklade traumatických zmien, kedy sa kúsok voľne pohyblivého tkaniva nachádza v kĺbnej dutine, alebo je zrastený s okolitými väzmi. Druhou možnosťou je neúrazová podstata vzniku voľných kĺbnych teliesok. Pretvorením – „metapláziou“ fyziologického alebo chronickým spôsobom zmeneného tkaniva dochádza k tvorbe týchto teliesok, niekedy sa samovoľne odlúpne časti chrupky z artikulačných povrchov a spôsobuje potiaže pacientovi. Často sa pacient sťažuje na bolesť, obmedzenie pohybu a „blokády“ pri pohybe v členku. Princípom ošetrenia je artroskopické odstránenie týchto „kĺbnych myšiek“.
Ošetrenie impingement syndrómu
Impingement syndróm, alebo syndróm z útlaku vzniká najčastejšie z chronického preťažovania a mikrotraumatizmu. Princípom poškodenia je vznik mäkkej, častejšie kostennej prekážky, osteofytu, ktorá obmedzuje pohyb v členku v krajných polohách. Najviac sa vyskytujúcim a ošetrovaným druhom impingement syndrómu je predný impingement syndróm, kedy na prednej časti tíbie vznikne osteofyt, kostný návalok, ktorý bráni pohybu v členkovom kĺbe smerom nahor. Tento stav spôsobuje obmedzenie pohybu, bolesť a následne aj degeneratívne zmeny v oblasti artikulujúcich chrupiek. Terapia je jednoduchá – odstránenie kostného návalku za účelom zväčšenia pristoru pre pohyb v členkovom kĺbe.
RTG nález Artroskopický nález
Disekujúca osteochondróza
V oblasti členkového kĺbu najčastejšie úpostihuje mediálnu stranu kupuly talu. Názorov na vznik tohto ochorenia je niekoľko - od vrodených predispozícií, malých úrazov, porúch prekrvenia, preťažovania až na náhodne vzniknuté ložiská. Podstatou je odlučovanie kosti chrupka so spodinou kosti z predisponovanej časti kĺbnej plochy. V prvom štádiu je artroskopicky lézia zisteteľná iba pri pohmate háčikom a javí sa ako oválny mäkký kráter chrupky. Posledné štádiá poruchy sú už subtotálne uvoľnenia ložiska chrupky s kosťou z ložiska a nakoniec vznik voľného telesa v kĺbe – odlúčenie z pôvodného miesta. Ošetrenie spočíva vo vitalizácii spodiny defektu, tzn. okrvavení lôžka aj disekátu a jeho fixácia osteosyntetickým kovovým, alebo vstrebateľným materiálom. CT a RTG nález disekujúcej ostechondrózy talu.
Toaleta chrupiek, odstránenie výstelky kĺbneho puzdra – pri degeneratívnych zmenách, opakovaných úrazoch často dochádza k poškodeniu chrupky ako v ostatných ľudských kĺboch. Podstatou ošetrenia chrupiek je ich „toaleta“, tzn.zahladenie nerovností na chrupkách, odstránenie voľne plávajúcich úlomkov ačastí uvoľnenej chrupky, prípadne oživenie spodiny defektu k zlepšeniu regeneračných pochodov. V indikovaných prípadoch, ak patologicky narastie objem vnútornej výstelky kĺbneho puzdra, môžeme artroskopicky tieto časti odstrániť - či už zbrúsením – shavingom alebo pomocou tzv.studeného tepla – kobláciou. Zmnožené intraartikulárne tkanivo pôsobí v kĺbe ako prekážka a často vedie k hyperprodukcii intraartikulárnej tekutiny, čím spôsobuje opuch.
|